MoSURO Bike Team - Marecki Klub Turystyki Rowerowej
Rowerowy Squad Marki
Główna
artykuły
pliki
forum
zawodnicy
wycieczki
galeria
szukaj
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Artykuły
  Download
  FAQ
  Linki
  Szukaj

MOSURO
  Zawodnicy
  Wycieczki
  Galeria
  Rowery

Komunikacja
  FORUM
  Księga Gości
  Kontakt

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 52
Najnowszy Użytkownik: kathrilhala

Szlaki turystyki pieszej

Przez teren Powiatu Wołomińskiego przechodzą fragmenty trzech znakowanych szlaków turystycznych:

I. Szlak czerwony - "Piesza obwodnica warszawska"

Wiedzie dookoła Warszawy a jej fragment na terenie powiatu przebiega przez wschodni skraj Ząbek, Zielonkę i Strugę. Wędrówkę można zacząć na stacji PKP w Zielonce. Na tetrenie miasta jest kilkadziesiąt okazałych drzew, pomników przyrody. W większości są to dęby, niektóre z nich mają obwód przekraczający 400 cm. Z Zielonki szlak wiedzie do Strugi przez piękne tereny leśne i liczne wydmy. Wielką atrakcją tego odcinka trasy jest uroczysko i rezerwat Horowe Bagno z kilkoma zbiornikami wodnymi. Bogata roślinność wodna i torfowiska oraz liczne brzozy stwarzają niepowtarzalny krajobraz. Nad jeziorkiem Kruczek pamiątkowa tablica w miejscu, gdzie Niemcy rozstrzelali około 150 Polaków.

W Strudze szlak przechodzi obok pomnika w kształcie dwóch grunwaldzkich mieczy upamiętniającego walkę Żołnierzy Armii Krajowej. Przy przystanku autobusowym okazały dąb - pomnik przyrody o obwodzie 480 cm. Z tego miejsca można kontynuować wędrówkę do Nieporętu. Ten odcinek trasy jest rónież niezwykle malowniczy, wiedzie lasami, wydmami, a w ostatnim fragmencie wśród pól i łąk. Na trasie dwa skupiska dębów przy leśniczówce i parkingu w pobliżu szosy Warszawa - Białstok oraz przy osadzie gajowego, gdzie w skupisku znajduje się 20 dębów.

II. Szlak zielony - "Krajoznawczy szlak przyrody i historii"

Ten malowniczy szlak prawie w całości przebiega przez teren powiatu. Zaczyna się w Sierakowie koło Radzymina i biegnie przez Czarną Strugę, Strugę, Nadmę, Czarną, Kobyłkę, Ossów do Zielonki. Na trasie znajdują się ciekawe obiekty przyrodnicze: rezerwaty Łęgi Czarnej Strugi, Puszcza Słupecka i Grabicz oraz wiele okazałych drzew - pomników przyrody.

Na szlaku jest również wiele miejsc związanych z naszą historią. Wojnę polsko-bolszewicką 1920 roku upamiętniają: pomnik żołnierzy 28 pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, bratnia mogiła na cmentarzu parafialnym w Kobyłce oraz Cmentarz - Mauzoleum Żołnierzy Polskich 1920 roku w Ossowie. Czyn księdza majora Ignacego Skorupki w tej miejscowości upamiętniają dwa jego pomniki oraz krzyż w miejscu śmierci. W pawilonie przy szkole można obejrzeć plastyczną makietę terenu Bitwy Warszawskiej.

W okolicach Kobyłki znajdują się pamiątkowe krzyże wystawione na pamiątkę Powstania Kościuszkowskiego. Na szlaku wędrówki jest kilka cennych zabytków architektury, wśród nich kościół w Kobyłce oraz "Dom nad łąkami".

III. Szlak żółty - "Doliną Liwca"

Szlak tylko w ostatniej części przebiega przez teren powiatu. Jest bardzo malowniczy krajobrazowo. Piękna dolina Liwca od Kamieńczyka do Urli z nadrzecznymi skarpami, ciekawą roślinnością i budownictwem letniskowym zachęca do wędrówki. Można ją zacząć w Rybienku pod Wyszkowem albo w Kamieńczyku. Z Rybienka szlak wiedzie do Skuszewa i dalej piaszczystą drogą wśród pól i lasów do Kamieńczyka. Stamtąd aż do Urli w wędówce towarzyszyć będzie nam kręty, malowniczy Liwiec i lasy. Na trasie w Strachowie kapliczka wystawiona na pamiątkę zwycięskiej bitwy z bolszewikami pod Radzyminem stoczonej w sierpniu 1920 roku. W Urlach oglądamy piękne budownictwo letniskowe. Kilka znajdujących się tam willi ma dużą wartość zabytkową.

Ścieżki dydaktyczne

Niemal w każdej gminie znajdują się ślady "Cudu nad Wisłą". To niewątpliwie najważniejsze miejsca pamięci w tym regionie. Rocznice bitwy obchodzone są zawsze uroczyście. W Ossowie – ważnym miejscu Bitwy Warszawskiej z 1920 r. warto obejrzeć makietę plastyczną obrazująca przebieg walk oraz poświęcić minutę zadumy na Cmentarzu - Mauzoleum Żołnierzy poległych w boju. Można odwiedzić miejsce śmierci Ks. Ignacego Skorupki.

W Zielonce rozpoczynają się dwa, około trzykilometrowe szlaki turystyczne. Pierwszy wiedzie od stacji PKP "Zielonka" do pomnika "Rota", wystawionego ku czci harcerzy i mieszkańców rozstrzelanych przez hitlerowców w 1939 r. Drugi szlak rozpoczyna się także przy stacji kolejowej i prowadzi do obelisku "Na Kruczku" nad jeziorem Czarnym. Obelisk jest miejscem pamięci poświęconym 60 osobom z okolicznych wsi rozstrzelanym przez hitlerowców w 1944 r.


Szlaki turystyczne piesze


źródło: Powiat Wołomiński - Oficjalny Serwis Informacyjny - http://powiat-wolominski.pl
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

^robert
DATA: 26/04/2010 22:50
sezon otwarty!!!

@MS
DATA: 11/04/2010 20:35
oj trzeba, nowy sezon rozpoczęty, trzeba i nad stroną podziałać

^robert
DATA: 11/04/2010 20:04
coś ruch zamarł na tej naszej stronie; trzeba coś z tym zrobić

@MS
DATA: 28/05/2009 17:09
Zbieram się do aktualizacji silnika strony od dłuższego czasu i się zebrać nie mogę ;-) Obecnie niestety nie trzeba być hakierem aby narozrabiać na stronie

^m_k
DATA: 25/05/2009 00:53
link sie ucial...
http://www.mosuro.pl/viewpage.php?page_id=8&ar tist=1612

^m_k
DATA: 25/05/2009 00:52
link sie ucial...
http://www.mosuro.pl/viewpage.php?page_id=8&ar tist=1612

^m_k
DATA: 25/05/2009 00:50
moze hakiera nie bylo, ale za to spamerow sie tu namnozylo ostatnio...
linki w komentarzach pod newsami, pelno nowych uztkownikow o dziwnych nazwach albo to http://www.mosuro.pl/viewpage.php?page_id

^m_k
DATA: 18/05/2009 22:43
Dla mnie kierunek moze być dowolny - byle było tam ciepło i bez deszczu smiley
Nie wiem jak z terminem, moze udaloby sie akurat miedzy sesja a poczatkiem lipca...

^robert
DATA: 16/05/2009 13:47
A tak w ogóle to proponuję pomyśleć nad jakąś kilkudniową wycieczką (najlepiej w czerwcu). Może jakieś propozycje??

^robert
DATA: 16/05/2009 13:44
Zamiast komentować nasze wyczyny lepiej byś się wziął do roboty i sam zaczął jeździć. Sezon w pełni a km u ciebie nie przybywa Michale S.smiley
A tak w ogóle to proponuję pomyśleć nad jakąś kilkudniową w

Copyright © 2006-2009, MOSURO Bike Team - rowery, wycieczki, turystyka rowerowa