MoSURO Bike Team - Marecki Klub Turystyki Rowerowej
Rowerowy Squad Marki
Główna
artykuły
pliki
forum
zawodnicy
wycieczki
galeria
szukaj
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Artykuły
  Download
  FAQ
  Linki
  Szukaj

MOSURO
  Zawodnicy
  Wycieczki
  Galeria
  Rowery

Komunikacja
  FORUM
  Księga Gości
  Kontakt

Użytkowników Online
Gości Online: 9
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 52
Najnowszy Użytkownik: kathrilhala

Artykuły: Trasy rowerowe - powiat legionowski
Wstęp
Sieć dydaktycznych tras rowerowych

Opracowanie
Cel opracowania, warunki rozwoju turystyki rowerowej w powiecie legionowskim, wykaz projektowanych szlaków, ogólna charakterystyka szlaków.

VeloMazovia - Trasa Nadwiślańska Prawobrzeżna
niebieski - 16,4 km - b. łatwa - przejazd
Szlak jest ściśle związany z nadwiślańskim krajobrazem. Prowadzi nas wałem wzdłuż koryta rzeki, wśród naturalnych form przyrodniczych, malowniczo wtopionych w krajobraz. Dużym walorem szlaku jest ekspozycja. Wysoko usytuowana trasa i liczne polany pozwalają na obserwowanie krajobrazu z daleką perspektywą. Ciekawym punktem są pola golfowe, których pieczołowite zagospodarowanie interesująco kontrastuje z naturalnym krajobrazem.


VeloMazovia - Trasa Obwodowa
zielony - 33,3 km - b. łatwa - przejazdowy
Jest to szlak łatwy, ściśle związany z wodą. Pozwala dotrzeć zarówno do terenów zainwestowanych turystycznie, jak i obszarów o wysokich walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Pierwsza część szlaku biegnie po wale przeciwpowodziowym, skąd rozpościera się malowniczy widok, zarówno na Jez. Zegrzyńskie wraz z Narwią, jak i malownicze łąki gminy Wieliszew. Natomiast druga część trasy, prowadzi głównie drogami publicznymi i ścieżkami rowerowymi, skąd łatwo można dotrzeć do istotnych obiektów infrastruktury turystycznej.


Trasa Pułtuska
czarny - 32,4 km - łatwa - przejazdowy
Szlak Pułtuski należy do tras łatwych. W dużej mierze przebiega przez tereny leśne gmin: Jabłonna, Wieliszew i Serock. Dla kontrastu został przeprowadzony przez centralną część miasta Legionowo oraz otwarte przestrzenie łąk i polan, będące malowniczym elementem nadnarwiańskiego krajobrazu. Osobliwości przyrodnicze w postaci form ochrony przyrody, stanowią duży walor szlaku.


Trasa Liwiecka
niebieski - 7,9 km - b. łatwa - przejazdowy
Jest to trasa kameralna, ściśle związana z wodą i wypoczynkiem.
Prowadzi zarówno poprzez zainwestowane turystycznie obszary, jak
również wiedzie nas prostymi, widokowymi odcinkami biegnącymi wzdłuż
linii brzegowej, nie stroniąc od terenów zabudowanych i lasów.Trasa Narwiańska (Ostrołęcka)
czerwony - 27,3 km - b. łatwa - przejazdowy
Szlak Narwiański ma charakter nieco tranzytowy. Mocno związany jest z wodą i terenami zainwestowanymi. Znaczna część prowadzi wzdłuż Kanału Żerańskiego, nabrzeża Jez. Zegrzyńskiego i Narwi oraz przez dwa najokazalsze mosty powiatu legionowskiego. Bardzo ciekawy punkt na szlaku stanowi Serock, będący doskonałym przykładem niewielkiego, ale malowniczego i pieczołowicie odrestaurowanego miasta, ściśle związanego z nadrzecznym krajobrazem.


Szlak Wieliszewski
czerwony - 45,5 km - łatwa - pętlowy
Szlak Wieliszewski, to mozaika nastrojów i krajobrazu. Trasa prowadzi zarówno przez tereny zurbanizowane, leśne, jak i otwarte przestrzenie. Dociera do wielu osobliwości przyrodniczych i kulturowych. Odsłania uroki malowniczych łąk Wieliszewa, ale również kameralnych polan i jezior. Przebiega przez tereny zabudowy letniskowej, które stanowią istotny element nadnarwiańskiego krajobrazu. Nawierzchnia jest bardzo zróżnicowana, znaczna część to drogi asfaltowe, gruntowe i leśne, nie rzadko pojawiają się odcinki gorszej jakości, ze zwałowiskami piachu, wysoką trawa czy nierównym podłożu. Są to jednak niedogodności, które warto pokonać, aby zasmakować malowniczego krajobrazu.


Szlak Zachodni
żółty- 30,4 km - łatwa - pętlowy
Jest to łatwy szlak, który skupia w sobie walory krajobrazowe otwartych przestrzeni gminy Wieliszew i kompleksów leśnych południowej części gminy Jabłonna. Prowadzi również, przez najciekawsze jeziora na terenie Wieliszewa i stroni od intensywnie zurbanizowanych miejscowości, a gro terenów zainwestowanych, towarzyszących trasie, to domy letniskowe. W przeważającej części poruszamy się drogami gruntowymi, które są w dobrym stanie, jednak można gdzieniegdzie napotkać zwałowiska piachu, które mogą przysporzyć nieco kłopotów.


Szlak Serocki
zielony - 35,5 km - łatwa - pętlowy
Szlak swój bieg zaczyna i kończy w serockim rynku. Jest mocno zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Północno-zachodnia część ma charakter przyrodniczy, natomiast wschodnia i południowa, prowadzi nas przez tereny, gdzie ślad człowieka odbił swoje znaczne piętno. Na szczególną uwagę zasługuje miasto Serock, które zostało pieczołowicie odrestaurowane. Nawierzchnia na szlaku jest w bardzo dobrym stanie. Jedyne trudności można napotkać w zachodnim i północnym kompleksie leśnym.


Szlak po Łachach (wschodni)
niebieski - 17,1 km - łatwa - pętlowy
Szlak zaczyna swój bieg w miejscowości Łacha, przy moście na Narwi. Atutem szlaku są bardzo wysokie walory krajobrazowe związane z Narwią i Bugiem oraz malowniczymi łąkami rozciągającymi się w północnej części gminy do styku Bugu z Narwią. Nawierzchnia jest w dość dobrym stanie, szlak biegnie głównie drogami leśnymi i wałami rozciągającymi się wzdłuż koryt rzek. Problemy może sprawiać przejazd po mało rozjeżdżonych wałach wzdłuż Narwi. Natomiast w miejscowościach: Łacha, Gąsiorowo i Nowa Wieś, gdzieniegdzie będą nam doskwierały zbyt piaszczyste odcinki.


Szlak Nieporęcki
żółty - 40,7 km - łatwa - pętlowy
Jest to szlak, którego duży atut stanowią walory krajoznawcze. Scenografia trasy jest bardzo zróżnicowana, przebiega przez odcinki ściśle związane z wodą, ale dociera również do malowniczych zakątków leśnych, otwartych przestrzeni, i terenów zainwestowanych, stanowiących istotny element urbanistyczny tutejszego krajobrazu. Szlak przebiega obok najważniejszych atrakcji, zarówno przyrodniczych, jaki kulturowych gminy Nieporęt.


Szlak Południowy
zielony - 56,2 km - łatwa - pętlowy
Szlak południowy, to kolejna mozaika krajobrazów. Prowadzi przez centra trzech południowych gmin (Legionowo, Nieporęt i Jabłonna), dociera również do osobliwości kulturowo-przyrodniczych i pozwala na złapanie oddechu po meandrowaniu przez tereny zainwestowane. Nawierzchnia jest bardzo zróżnicowana. w południowej części gm. Nieporęt napotkać można na nieco piaszczyste i wyboiste odcinki. Są to jednak trudności, które warto pokonać, ponieważ zostaną zrekompensowane malowniczymi widokami.


Mapa i schematy tras rowerowych.
Mapę i schematy wszystkich dydaktycznych tras rowerowych Powiatu Legionowskiego znajdziesz w dziale Pliki: Link
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

^robert
DATA: 26/04/2010 22:50
sezon otwarty!!!

@MS
DATA: 11/04/2010 20:35
oj trzeba, nowy sezon rozpoczęty, trzeba i nad stroną podziałać

^robert
DATA: 11/04/2010 20:04
coś ruch zamarł na tej naszej stronie; trzeba coś z tym zrobić

@MS
DATA: 28/05/2009 17:09
Zbieram się do aktualizacji silnika strony od dłuższego czasu i się zebrać nie mogę ;-) Obecnie niestety nie trzeba być hakierem aby narozrabiać na stronie

^m_k
DATA: 25/05/2009 00:53
link sie ucial...
http://www.mosuro.pl/viewpage.php?page_id=8&ar tist=1612

^m_k
DATA: 25/05/2009 00:52
link sie ucial...
http://www.mosuro.pl/viewpage.php?page_id=8&ar tist=1612

^m_k
DATA: 25/05/2009 00:50
moze hakiera nie bylo, ale za to spamerow sie tu namnozylo ostatnio...
linki w komentarzach pod newsami, pelno nowych uztkownikow o dziwnych nazwach albo to http://www.mosuro.pl/viewpage.php?page_id

^m_k
DATA: 18/05/2009 22:43
Dla mnie kierunek moze być dowolny - byle było tam ciepło i bez deszczu smiley
Nie wiem jak z terminem, moze udaloby sie akurat miedzy sesja a poczatkiem lipca...

^robert
DATA: 16/05/2009 13:47
A tak w ogóle to proponuję pomyśleć nad jakąś kilkudniową wycieczką (najlepiej w czerwcu). Może jakieś propozycje??

^robert
DATA: 16/05/2009 13:44
Zamiast komentować nasze wyczyny lepiej byś się wziął do roboty i sam zaczął jeździć. Sezon w pełni a km u ciebie nie przybywa Michale S.smiley
A tak w ogóle to proponuję pomyśleć nad jakąś kilkudniową w

Copyright © 2006-2009, MOSURO Bike Team - rowery, wycieczki, turystyka rowerowa